Czy kiedykolwiek myśleliście o tym, co chcecie robić w przyszłości? A może jako rodzice zastanawialiście się, jaki kierunek będzie najlepszy dla Waszego dziecka? Przygotowaliśmy dziś dla Was wartościowe informacje na temat często poruszanego dziś tematu sztucznej inteligencji i tego, jaki wpływ ma i będzie miał na rynek pracy. Sprawdźcie, w co najlepiej inwestować już za młodych lat i jakie obszary rozwoju zawodowego są uważane za przyszłościowe.
SZTUCZNA INTELIGENCJA I JEJ KONSEKWENCJE W PRACY
Jak już mogliśmy dowiedzieć się w poprzednim artykule: sztuczna inteligencja w edukacji, AI zostało wprowadzone do wielu obszarów naszego życia, aby pomóc i ułatwić, między innymi, rozwiązywanie złożonych problemów. Technologiczny progres, jaki nastąpił w przeciągu kilkudziesięciu ostatnich lat dał się odczuć wszystkim z nas, również w środowisku zawodowym. Obecnie większość prac biurowych można wykonywać zdalnie, z zacisza swojego mieszkania, bez konieczności fizycznego pojawiania się w miejscu pracy. Każdego roku wiele zawodów zanika, dając miejsce nowym, innowacyjnym pomysłom, dostosowanym pod obecne potrzeby ludzi i środowiska. Zautomatyzowano procesy zbierania i przetwarzania danych, znacznie rozwinięto sztuczną inteligencję i wprowadzono możliwość pracy zdalnej. Coraz więcej obowiązków może być wykonywane przez maszyny, co przyspiesza m.in. czas ich wykonania i zmniejsza poniesione przez pracodawcę koszty. Według Jacka Ma, chińskiego przedsiębiorcy i filantropa, do 2030 roku roboty mogą zastąpić aż 800 milionów zawodów.
„Edukacja w dzisiejszych czasach jest wielkim wyzwaniem. Jeśli nie zmienimy sposobu nauczania, za 30 lat możemy być w poważnych tarapatach… bo to, jak obecnie nauczamy nasze dzieci, to sposoby sprzed przeszło 200 lat. Dzieci nie mogą konkurować z maszynami, bo te są obecnie od nich mądrzejsze. Musimy zacząć nauczać innowacyjnie, wyjątkowo – tak, aby maszyny nie mogły ich zastąpić. Uczmy ich wartości, wiary, samodzielnego myślenia i umiejętności pracy w zespole”.
A więc, aby nie być “w tyle”, już od najmłodszych lat warto zacząć inwestować w zagłębianie się w obszar IT, sztucznej inteligencji i automatyzacji procesów.

ZAWODY NIEZASTĄPIONE
Wiele osób, korzystających z pomocy sztucznej inteligencji, na pewno zgodzi się z nami, że ułatwia ona pracę. Automatyzacja procesów pomaga pracownikom pracować szybciej i wydajniej, natomiast nie w każdym obszarze AI się sprawdzi.
Pomyślmy o zawodach takich jak lekarz czy prawnik – to obszary, w których potrzeba nie tylko wiedzy teoretycznej, ale też doświadczenia, indywidualnego podejścia, ale także po prostu fizycznej obecności. Nie da się przeprowadzić operacji zdalnie, tak samo jak maszyna nie może efektywnie uczestniczyć w rozprawie sądowej. Specjaliści z obszaru marketingu mogą, póki co, również spać spokojnie – branża ta, mimo że pozwala AI optymalizować wskaźniki kampanii reklamowych lub poprawić widoczność reklam – wymaga niesamowicie rozwiniętej kreatywności i ciągłych pomysłów, dostosowanych do zmiennego środowiska pracy. A tak rozwinięte umiejętności posiada obecnie tylko człowiek.
Oczywiście to nie wszystkie zawody, które teoretycznie mogą czuć się “bezpieczne”. Pamiętajmy tylko, że jeśli znajdziemy swój wymarzony kierunek, oczywiście nie warto od razu z niego rezygnować, nawet jeśli prognozy zawodowe są nieprzychylne.
SZTUCZNA INTELIGENCJA STWARZA NOWE ZAWODY!

Bez wątpienia wprowadzenie AI na rynek pracy obudziło potrzebę stworzenia nowych zawodów. Wzrasta popyt na specjalistów w dziedzinach takich jak uczenie maszynowe, analiza danych, inżynieria robotów czy etyka sztucznej inteligencji. Wymaga się również większego nacisku na umiejętności takie jak: wspomniana już wcześniej kreatywność, zdolność do adaptacji oraz do pracy z technologią. Obszary, na które przewiduje się w przyszłości największy popyt to takie, które wpłyną na rozwój danej dziedziny, na przykład cyberbezpieczeństwo – Ci eksperci zajmują się ochroną systemów komputerowych przed atakami i opracowywaniem strategii zapobiegania incydentom związanym z bezpieczeństwem. Mówi się, że kolejnym ważnym społecznie i innowacyjnym obszarem zawodowym będzie technologia blockchain. Ta dziedzina ma potencjał rewolucjonizacji różnych sektorów, takich jak finanse, logistyka czy zarządzanie danymi. W związku z tym wzrośnie zapotrzebowanie na specjalistów ds. technologii blockchain, którzy będą odpowiedzialni za rozwój, implementację i zarządzanie zdecentralizowanymi systemami.
TE ZAWODY MOGĄ BYĆ ZAGROŻONE
Wydawać by się mogło, że nauka poprzez doświadczenia to znak rozpoznawczy człowieka, natomiast w dzisiejszych czasach AI potrafi już naśladować procesy czy aktywności wykonywane przez ludzi. Eksperci przewidują, że najbardziej dotkliwe zmiany odczuje obszar handlowy – sprzedawcy czy kasjerzy w sklepach mogą stać się mniej potrzebni niż teraz. Obsługa klienta (czaty, maile, telefony), czyli między innymi pracownicy Call Centre mogą w przyszłości również poczuć się zagrożeni – przewiduje się, że robotyzacja rozwinie się tak, iż rozmowy, zarówno telefoniczne jak i mailowe, będą mogły być przeprowadzane bez fizycznej ingerencji człowieka. Jak już pewnie zauważyłeś/aś, mnóstwo czatów na stronach internetowych obsługiwanych jest przez CHATBOTY.
Pracownicy produkcyjni, którzy wykonują powtarzalne czynności, mogą również odczuć wprowadzenie sztucznej inteligencji do zakładu pracy. Czynności, które są wykonywane regularnie i “automatycznie” przez człowieka (jak na przykład ręczne sortowanie paczek), z niewielkim trudem mogą być zastąpione przez maszyny czy roboty. W czołówce zagrożonych zawodów są też: księgowi i audytorzy, a nawet kierowcy czy dostawcy. Rozwój autonomicznych pojazdów może mieć wpływ na zawody związane z transportem. Samojeżdżące samochody, drony i roboty dostawcze mogą zastąpić niektóre funkcje kierowców i dostawców. Może warto rozejrzeć się za czymś innym? 🙂
Przy wybieraniu swojej drogi zawodowej warto patrzeć w przyszłość, zaczynając już od najmłodszych lat swojej edukacji, szukając innowacyjnych metod nauczania, które otworzą umysł na samodzielne myślenie i analizowanie.

Nasze innowacyjne metody nauczania zachęcają uczniów do odkrywania swoich talentów
KTÓRE KIERUNKI EDUKACJI WYBIERAĆ?
W którym kierunku podążać, aby zagwarantować sobie rozwijającą pracę i satysfakcjonujące zarobki? Myślimy, że nie będzie zaskoczeniem, jeśli w pierwszej kolejności wspomnimy o automatyce i robotyce.. Jako, że przewiduje się, że sztuczna inteligencja opanuje rynek pracy w przyszłości, specjaliści tych dziedzin będą bez wątpienia pożądani. Podobnie będzie z informatyką, która niezmiennie od wielu lat plasuje się w czołówce przyszłościowych kierunków. Najczęściej wymieniane przedmioty do zdawania na maturze w przypadku tych kierunków to chemia, fizyka, informatyka, język obcy, matematyka, natomiast te przedmioty mogą się nieznacznie różnić, w zależności od uczelni. Do konkretnych kierunków studiów, które rozważane są jako przyszłościowe, należą: cyberbezpieczeństwo, grafika komputerowa, programowanie gier i aplikacji mobilnych. Z dumą pragniemy przypomnieć, że nasza Fundacja pomaga w rozwijaniu pasji do przedmiotów ścisłych, takich jak matematyka, fizyka czy chemia. Aby być najlepszym z najlepszych, warto zastanowić się nad korepetycjami, nie tylko aby podciągnąć oceny, ale przede wszystkim, żeby udoskonalać swoje umiejętności i wiedzę – tak, aby nabywanie wiedzy stało się pasją i ciekawą przygodą, a nie przykrą powinnością.

Po którą książkę sięgnąć najpierw, aby dostać wymarzoną pracę?
Ale nie bójcie się, humaniści! Dla Was też mamy dobre wieści. Uczcie się języków mniej popularnych, a nie zginiecie. Hiszpański, chiński, francuski czy niemiecki są obecnie poszukiwane u kandydatów w wielu firmach. Tutaj warto zastanowić się nad studiami z filologii. Sztuczna inteligencja pomaga również w nauce języków, wspierając edukację różnymi aplikacjami mobilnymi! Większość z nich jest darmowa w podstawowych wersjach, a nauka języka dzięki AI jest dostosowana do poziomu użytkownika. Żyjemy również w niełatwych czasach, w których warto dbać o swoje zdrowie psychiczne – rośnie świadomość społeczeństwa w tym zakresie, a więc studia związane z psychiką i terapią również plasują się w “topce”. Kierunki, którymi warto się zainteresować na studiach to między innymi: neuropsychologia, psychologia biznesu, czy psychologia kliniczna i osobowości. Wiążąc z tymi kierunkami przyszłość, na maturze warto zainteresować się zdawaniem takich przedmiotów jak: język polski, biologia, matematyka czy chemia.
Już od najmłodszych lat warto odkrywać, co nas naprawdę interesuje i pielęgnować te pasje, a przy tym zastanowić się, czy to jest to, co w przyszłości da Nam satysfakcjonującą pracę… i zarobki. Dlatego tak istotne jest, aby, w zależności od posiadanych środków, “inwestować” w swoje dzieci, dając im możliwości do poszerzania wiedzy i pokochania nauki. Powodzenia!
