Śpiew, granie w piłkę nożną czy dryg do rozwiązywania matematycznych łamigłówek to tylko jedne z wielu pasji, jakie mogą występować u dziecka. Co więcej, może zdarzyć się i tak, że będzie ono chciało realizować się w każdej z wymienionych dziedzin! Przed rodzicem dorastającej pociechy często więc staje trudne zadanie, polegające na wypracowaniu balansu między hobby a edukacją. Co robić, by nie zaniedbać ani jednego, ani drugiego?
Dzieciństwo – czas odkrywania pasji
Dzieciństwo to czas, w którym dzieci chętnie próbują różnych możliwości. Poszukiwanie pasji niekiedy przypomina „skakanie z kwiatka na kwiatek” – właśnie w ten sposób weryfikują one, co im się podoba, co wywołuje w nich pozytywne emocje, a co nie jest dla nich interesujące. Rzadko kiedy zdarza się, że od wczesnego dzieciństwa dziecko wykazuje zainteresowanie wyłącznie jedną dziedziną – czy to tańcem, czy matematyką. Jeszcze rzadziej zaś mamy do czynienia z sytuacją, w której po latach ta jedna jedyna pasja przeradza się w… obowiązek zawodowy.
Dlatego też rodzice praktycznie przez cały okres wychowania muszą być przygotowani na liczne zmiany i humory, kiedy to pociecha będzie poszukiwać swojego hobby. Tuż obok wspierania i motywowania, jednym z głównych zadań, jakie spocznie na ich barkach, będzie dbanie o to, by pasja nie zaburzyła nauki. Dlaczego jest to aż tak ważne?

Do czego może doprowadzić zbyt duże zaangażowanie w rozwijanie pasji?
Z jednej strony posiadanie pasji bezdyskusyjnie przynosi dziecku bardzo wiele korzyści, które pozytywnie wpływają na jego rozwój i samopoczucie. Z drugiej jednak nie można zapominać o pewnych zagrożeniach, jakie mogą wyniknąć z sytuacji, w której pasja zdominuje jego życie. Nadmierne zaangażowanie może bowiem przyczynić się do zaniedbania ogólnego rozwoju – przede wszystkim wykształcenia, zdobywania kwalifikacji oraz poszerzania horyzontów o nowe zainteresowania.
Warto pamiętać, że pielęgnowana pasja nie zawsze łączy się z karierą zawodową. W konsekwencji więc może okazać się, że w przyszłości dziecko albo będzie musiało podejmować się zajęć, które w żaden sposób nie przynoszą mu satysfakcji, albo zwyczajnie nie będzie umieć odnaleźć się w otaczającej rzeczywistości. Pod żadnym pozorem nie można więc zaniedbywać edukacji. Jak zatem pogodzić jedno z drugim?

Jak pielęgnować pasje u dziecka, jednocześnie dbając o jego edukację?
Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Rodzice wraz z dzieckiem muszą bowiem wynaleźć złoty środek, który pozwoli im uniknąć dominacji jednej sfery nad drugą – pasji nad nauką i na odwrót. Warto od najmłodszych lat uświadamiać dziecku, jak ważna jest edukacja i dlaczego nie można jej zaniedbywać. Równie istotne jest podkreślanie, że to właśnie pasje dodają życiu smak i pozwalają spełniać marzenia.
Każdy rodzic musi więc uzbroić się w cierpliwość i poćwiczyć asertywność, która będzie przydatna w trakcie stawiania wyraźnych granic. Pomocny może też okazać się kalendarz, który pozwoli rozplanować czas dziecka tak, aby pogodzić obowiązki szkolne z pielęgnowaniem pasji. Bardzo istotne jest też stałe monitorowanie sytuacji w szkole. Dzięki temu szybko uda się wyłapać ewentualne problemy z nauką i przystąpić do ich rozwiązywania. Jeżeli kłopoty sprawia matematyka, warto skorzystać z Wirtualnego Nauczyciela – narzędzia, które oferuje korepetycje w formie online!
Przede wszystkim jednak liczy się duża dawka wsparcia i zaangażowania w dziecięce poszukiwania. Zauważanie dziecka i jego pasji przyczynia się do pogłębiania więzi rodzinnych i budowania dobrych relacji – a to jest niezwykle ważne!